Profesionalna orijentacija vaša najbolja investicija. Štedi vreme i novac. Kroz različite vrste testova/karakter ličnosti, radne navike, sposobnosti, motivacija, interesovanja… na osnovu rezultata testiranja, koje tumači psiholog i u zajedničkom razgovoru sa roditeljem i detetom, pomaže im da donesu najbolju odluka u izboru škole,fakulteta ,zanimanja .Tako se izbegava donošenje pogrešnih odluka, unapređuje odnos između dece i roditelja, otklanjaju dileme i konfliktne situacije. Profesionalna orijentacija pruža osećaj sigurnosti i kontrole nad sopstvenim životom.
Profesionalna orijentacija obuhvata niz stručnih postupaka koji imaju za cilj pružanje pomoći i podrške u kreiranju profesionalnog razvoja pojedinca, odnosno u procesu donošenja odluka koje su značajne za profesionalni život. Ona polazi od upoznavanja ličnih karakteristika pojedinca (sposobnosti, interesovanja, motivacija, vrednosti) i realne mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja nastojeći da ih na najbolji način spoji u profesionalnu odluku koju će osoba samostalno doneti.
Zašto profesionalna orijentacija?
Kvalitet života i nivo zadovoljstva jedne osobe u velikoj meri zavisi i od toga da li se profesionalno bavi poslom koji joj odgovara. Pogrešan izbor zanimanja ne samo da dovodi do nezadovoljstva već povećava rizik da se osoba povredi na radu, da ima manju produktivnost, da manje zarađuje, da se psihički i/ili fizički razboli, da umanji kvalitet međuljudskih odnosa…Međutim, često nije lako doći do najboljih profesionalnih odluka. Nedovoljno poznavanje/uvažavanje sopstvenih sposobnosti i ostalih karakteristika ličnosti, realnih okolnosti koje su u vezi sa školovanjem i radom, prepuštanje sopstvenim nerealnim željama ili tuđim pritiscima mogu dovesti osobu u situaciju da donese pogrešne profesionalne odluke. Često se može pojaviti i neodlučnost ili nezainteresovanost (kod adolescenata) kao vrsta odbrane od napetosti u toj situaciji, što posebno uznemiravajuće deluje na roditelje. Profesionalna orijentacija je najbolji način da se olakša proces donošenja odluka u ovoj oblasti, da osoba osvesti šta i zašto želi, kao i da sazna realne mogućnosti obrazovanja i zapošljavanja. Pored toga, taj postupak jača osobu za samostalno donošenje odluka što može imati transfernu vrednost i na druge životne situacije. Osoba preuzima odgovornost, zna zašto nešto bira i koje korake treba dalje da preduzme. To joj stvara osećaj sigurnosti i kontrole nad sopstvenim životom.Takođe, umirujuće deluje i na roditelje/staratelje dece i mladih koji često ni sami nisu sigurni oko svog mesta i uloge u takvoj situaciji.
Kome je namenjena profesionalna orijentacija?
Svima, nezavisno od uzrasta, koji:
- donose odluku oko nastavka školovanja – izbor srednje škole, visoke škole, fakulteta, specijalizacije…
- nisu sigurni oko profesionalnog izbora koji su napravili
- nisu sigurni koje su im sposobnosti najbolje razvijene
- žele da potvrde svoj profesionalni izbor
- žele da saznaju u kojim zanimanjima još mogu biti uspešni
- strepe da li će ostvariti profesionalni izbor i žele da naprave rezervnu varijantu
- žele da promene školu, fakultet, zanimanje
- žele da promene radno mesto u okviru iste struke
- su nezaposleni i razmišljaju o prekvalifikaciji

Na koji način se radi profesionalna orijentacija?

Profesionalna orijentacija obuhvata:
- pismeno testiranje (sposobnosti, ličnosti, motivacije, profesionalnih interesovanja)
- pregledavanje testovnog materijala
- individualni razgovor (za decu i mlade u prisustvu roditelja/staratelja)
- prezentovanje dobijenih rezultata
- profesionalno savetovanje (preporuke)
- profesionalno informisanje (vrste škola/obrazovnih profila, trajanje obrazovanja, specifični zahtevi i sl.)
Za profesionalnu orijentaciju potrebna su dva susreta. Jedan za testiranje (oko 90 minuta), a drugi za ostale aktivnosti (45 minuta). Između dva susreta pregledava se urađeni testovni materijal.
Ko vrši profesionalnu orijentaciju?
Informacije na 011 3226 826 ili na info@balansmedika.com
Profesionalnoj orijentacija je na našem specijalizovanom sajtu www.profesionalnaorijentacijasrbija.com objašnjena sa više detalja.Eleonora Vlahović, diplomirani psiholog

Bila je savetnik ministra u Ministarstvu prosvete na poslovima stručnog usavršavanja nastavnika i savetnik-koordinator Republičkog Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Radila kao rukovodilac Sektora za društveno-humanističke i umetničke predmete u Centru za razvoj programa i udžbenika, i rukovodilac Centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju.
Učestvovala je u pripremi mnogih dokumenata koji uređuju oblast obrazovanja, posebno onih koji se odnose na rad psihologa i nastavne programe psihologije u srednjim školama. Od diplomiranja je aktivna u radu Društva psihologa Srbije. Bila je predsednik Republičke sekcije nastavnika psihologije i Republičke sekcije stručnih saradnika srednje škole. U dva mandata bila je član Upravnog odbora Centra za primenjenu psihologiju.
Učestvovala je u različitim projektima i objavila više knjiga i članaka koji su uglavnom iz oblasti preventivnog rada sa mladima.
U Balans Medika bavi se profesionalnom orijentacijom.
Sve što treba da uradite je da nas kontaktirate i zakažete konsultaciju. Vrhunski stručnjaci: znanje, iskustvo, profesionalnost, iskrenost, pouzdanost, diskrecija… ZDRAVLJE NA PRVOM MESTU!